تبلیغات
بوی دین

LOGO

بوی دین
زندگی به زیبایی خدا...
زندگی به زیبایی اسلام!
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px

علم و دین

"بگو به مردم، دقت و مطالعه کنید، ببینید در آسمان ها و زمین چه چیز هایی است." 101 یونس

 

خداوند در قرآن فرموده، همواره به پدیده های اطراف خود دقت کنید و درباره آنها تفکر کنید. فرق میان مردم عادی و دانشمدان هم در همین است. برخلاف مردم عادی که در مقابل چیزهای عجیب و بی سابقه حیرت می کنند و پدیده های طبیعی و همیشگی، برایشان عادی است، دانشمندان در مقابل پدیده های عادی و طبیعی به حیرت می افتند و همیشه می خواهند بدانند که این پدیده ها چگونه به وجود می آیند و در پی فهم و کشف این پدیده ها هستند. قرآن هم از انسان ها خواسته، با توجه به همین پدیده های و عادی از غفلت بیرون بیاییم.

اما اشتباهی که بعضی از دانشمندان علوم طبیعی و تجربی دچار می شوند، این است که وقتی علت و قانون یک پدیده طبیعی را کشف کردند، دیگر آن را به خدا نسبت نمی دهند. اشتباه این افراد در این است که خداوند را با پدیده های طبیعی مقایسه می کنند، و خداوند را در مجهولات و چیزهایی که هنوز قانون علمی آن ها کشف نشده، جستجو می کنند، همانطور که قوانین فیزیکی و ریاضی و پدیده ها را کشف می کنند، می خواهند خداوند را نیز کشف کنند، و چون به نتیجه ای نمی رسند، وجود خداوند را انکار می کنند.

اما در این میان، دانشمندان بزرگ، نه تنها در پی یافتن خدا نیستند، بلکه با افزایش علمشان، به وجود خدایی ماورای این طبیعت، بیشتر پی می برند. دین ما را از تفکر بازنمی دارد، بلکه از ما می خواهد که با کسب علم و کشف قوانین بیشتر طبیعت، اعتقادمان نسبت به خداوند که جهانی با این نظم آفریده را بیشتر کنیم. زیرا مسئله خداوند، مانند همه مسائل طبیعی، قابل درک و محاسبه توسط بشر نیست و چیزی ماورای این طبیعت و جهان است، به همین علت از تحقیق درباره خداوند و چگونگی آن عاجز می مانیم.
برچسب ها : علم و دین , علم از نگاه دین , اسلام و علم , دانش , اسلام و پیشرفت علم ,
دسته بندی : خدا شناسی ,
درباره ما

زندگی به زیبایی خدا...
زندگی به زیبایی اسلام!
ایجاد کننده وبلاگ : محمدرضا اسماعیل بیگی
banner 240x200px

آمار وبلاگ

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :