تبلیغات
بوی دین

LOGO

بوی دین
زندگی به زیبایی خدا...
زندگی به زیبایی اسلام!
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px

اسلام

"همانا دین (واقعی که همه ی پیامبران مبلغ آن بودند) نزد خدا، اسلام است. و اهل کتاب (درباره ی آن) اختلاف نکردند مگر پس از آنکه آنان را (نسبت به حقانیت آن) آگاهی و دانش آمد، این اختلاف به خاطر حسد و تجاوز میان خودشان بود، و هر کس آیات و نشانه های خدا را انکار می کند، (بداند) که خدا حسابرسی سریع است." 19 آل عمران

 

زمانی که ما کودک هستیم و پا به مدرسه می گذاریم، چیز هایی که یاد می گیریم برایمان بسیار جالب و شیرین است. کلاس اول را می گذرانیم. سپس که بزرگتر شدیم و رشد عقلی مان بیشتر شد، کلاس دوم، همینطور سوم، چهارم و ... . چرا ما از همان کودکی، مستقیم به کلاس های بالاتر پا نگذاشتیم! جواب روشن است، چون در کودکی رشد عقلی ما به آن حد نرسیده بود.

پیامبران هم اینگونه بودن، همانطور که همه درس های ما از کلاس اول ابتدایی تا بالاترین درجات مقام علمی، یک هدف واحد دارد، هدف همه پیامبران هم یکی بوده، فقط هر پیامبری متناسب با درک و فهم انسان های زمان خودش سخن می گفته. در واقع برنامه هدایت انسان ها که خداوند آن را تنظیم کرده، از ابتدای تاریخ تا به الان یکی بوده و هست، و این برنامه را از طریق پیامبرانش به انسان منتقل می کرده. انسان ها هم که فقط با گذشت زمان، پیشرفت می کنند و رشد عقلیشان گسترش پیدا می کند، باید قدم به قدم و پله پله، این برنامه را دریافت کنند. زمان حضرت محمد (ص)، مردم به آن رشد فکری و عقلی رسیده بودند که خداوند بتواند کاملترین برنامه اش را در اختیار انسان ها قرار دهد.

گفتیم که هر پیامبری که ظهور می کرد، دو نشانه برای اثبات پیامبری خویش داشت، یکی معجزه، و دیگری مژده آمدن او توسط پیامبر قبل از خودش. همانطور که همه پیامبران هم پیشگویی کرده بودند و مژده داده بودند، پیامبر اسلام ظهور کرد و دین خداوند را در زمین، کامل کرد، با دلیل و برهان و استدلال های منطقی، این دین را برای همه جهانیان تشریح کرد و در سرزمین های مختلف از جمله ایران، گسترش داد. عده ای حرف او را پذیرفتند و عده ای، بر سر لجاجت و حسد نپذیرفتند، و دین خدا را تکه تکه و از یکدیگر جدا کردند. در واقع حرف اسلام، همان حرف یهود و مسیح بود که به شکل کامل تر و تازه تر وارد شده بود. اما عده ای از آنان بر سر حرف خود ماندند و تنها دین و پیامبر خود را بر حق دانستند و حاضر به پیروی از اسلام نشدند.

 اسلام یعنی تسلیم شدن، تسلیم شدن در برابر خداوند و حق، و همانطور که از این آیه پیداست، پس از آمدن اسلام، تنها دینی که نزد خداوند پذیرفته شده است، دین اسلام است. طبق فرموده خداوند و پیامبران، هر کس دین خود را بدون هیچ گونه تحقیقی و با چشم و گوش بسته از پدرش به ارث برده باشد، دین او هیچ ارزشی ندارد. پس بهتر نیست که درباره اسلام و مبانی اسلام و همچنین دیگر ادیان بر جای مانده، تحقیق و جستجو کنیم، و آن را که بر حق است انتخاب کنیم! شاید اگر غیر مسلمان ها هم در مورد دین خودشان و اسلام به تحقیق و مطالعه بپردازند، و دین خود را با دین اسلام مقایسه نمایند، به حقانیت اسلام و جامع بودن و کامل بودن آن پی ببرند و مسلمان شوند!
برچسب ها : اسلام , دین شناسی , اسلام و دیگر ادیان , جهان اسلام ,
دسته بندی : ادیان , اسلام ,
درباره ما

زندگی به زیبایی خدا...
زندگی به زیبایی اسلام!
ایجاد کننده وبلاگ : محمدرضا اسماعیل بیگی
banner 240x200px

آمار وبلاگ

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :