تبلیغات
بوی دین

LOGO

بوی دین
زندگی به زیبایی خدا...
زندگی به زیبایی اسلام!
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px

مطیع که باشیم؟

"ای کسانی که ایمان آوردید اطاعت کنید از خداوند و از پیامبر و اولیای امرتان (متصدیان رهبری و حکومت) و اگر در چیزی با یکدیگر اختلاف پیدا کردید (تکلیف) آن را با رجوع به خدا و پیامبر معین کنید. اگر به خدای (یگانه) و دوره ی آخرت ایمان دارید آن (روش) بهتر است و خوش عاقبت تر." 59 نساء

 

طبق گفته خداوند، اطاعت از خدا و کسانی که خودش معین کرده، بر بندگانش واجب است، پیامبران و امامان معصوم و صاحبان امر. طبق قرآن در زمان پیامبر، خود پیامبر ولی امر مسلمین بوده، و بعد از آن نیز جانشینان او به ترتیب 12 امام از امام علی (ع) تا امام مهدی (عج) که به غیبت کبری فرو می رود. حال که ما در زمانی زندگی می کنیم که نه پیامبری وجود دارد و نه امامی از جانشینان حضرت محمد (ص) در بین ما وجود دارد، باید ببینیم که تکلیف جامعه مسلمانان چه می شود. کلمه امر به معنی فرمان و دستورات و به معنی حکومت نیز آمده است. در این صورت طبق آیه قرآن، جامعه احتیاج به یک حکومت اسلامی دارد با حاکمی که صلاحیت حکومت بر جامعه اسلامی را داشته باشد، و مردم نیز باید از آن اطاعت کنند.

حال ممکن است که بگویید اگر روزی متصدیان حکومت اسلامی، مردم را به خلاف فرمان خدا فرمان دادند، آیا باز هم اطاعت از آنان واجب است؟ پاسخ منفی است و اگر متصدی جامعه اسلامی، مردم را به معصیت و خلاف فرمان خدا، دعوت کند، نباید از آنان اطاعت کرد، زیرا چنین حاکمی دیگر برای حکومت بر مسلمانان صلاحیت ندارد، چرا که یکی از شرایط زمامداری حکومت مسلمانان "ایمان به خدا" است که همچون عدالت باید در ولی امر مسلمانان وجود داشته باشد. بنابراین حاکمی که ظالم باشد و به گناه آلوده باشد، دیگر ولی امر مسلمانان نیست.

پس در کل، طبق آیات قرآن می توانیم بفهمیم که، رهبری جامعه مسلمانان که دست پیامبر است، پس از پیامبر به ائمه اطهار، واگذار می شود و پس از ائمه، به رهبرانی که طبق شرایطی که قرآن معرفی کرده، شرایط زمامداری جامعه اسلامی را داشته باشند، محول می شود.
برچسب ها : رهبر جامعه اسلامی , رهبری در اسلام , حکومت اسلامی در قرآن , پیشوای مسلمانان ,
دسته بندی : اسلام ,
درباره ما

زندگی به زیبایی خدا...
زندگی به زیبایی اسلام!
ایجاد کننده وبلاگ : محمدرضا اسماعیل بیگی
banner 240x200px

آمار وبلاگ

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :