تبلیغات
بوی دین

LOGO

بوی دین
زندگی به زیبایی خدا...
زندگی به زیبایی اسلام!
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px

خدا یکی است؟

"اوست خدایی که جز او هیچ معبودی نسیت، همان فرمانروای پاک، سالم از هر عیب و نقص، ایمنی بخش، چیره و مسلط، شکست ناپذیر، جبران کننده، شایسته بزرگی و عظمت است. خدا از آنچه شریک او قرار می دهند منزه است". 23 حشر

 

خدا یکی است و هیچ شریکی ندارد. تمام جهان آفرینش و همه موجودات و کائنات را خدای یکتا آفریده. من با بیان چند دلیل ثابت می کنم که خدا یکی است و این خدای واحد به هیچ کمکی احتیاج ندارد:

فرض کنید که به جای یک خدا، دو یا چند خدا وجود داشت، اگر این طور بود، یکی از موارد زیر اتفاق می افتاد:

احتمال اول: این که هر یک از آن دو خدا، به طور مستقل موجودات را می آفریدند، یعنی هر موجودی دو مرتبه آفریده می شد، خب با کمی تامل باطل بودن این فرض ثابت می شود، چرا که هر موجودی بیش از یک بار نمی تواند وجود داشته باشد و بعد از این که خدا به او هستی داد، ممکن نیست عامل دیگری نیز به او هستی ببخشد.

احتمال دوم: این که آن دو خدا با همکاری و کمک یکدیگر، موجودات را آفریده باشند به طوری که هر موجودی مخلوق دو خدا باشد، خب اگر همکاری آن دو خدا از روی نقص و احتیاج باشد و بدون کمک یکدیگر از آفریدن عاجز باشند، پس دیگر خدا نیستند، چون نقص و احتیاج با خدا بودن سازگار نیست. اگر گفته شود که هر یک از آن دو خدا می تواند به تنهایی جهان را خلق کند ولی در عین حال با هم سازش می کنند و با تعاون همدیگر موجودات را خلق می کنند، مانند چند نفر که می خواهند سنگی را بلند کنند، در حالی که هر یک از آنان به تنهایی می تواند سنگ را بلند کند، پس یا می خواهند نیروی کمتری مصرف کنند، یا می خواهند از مخالفت دیگری در امان بمانند، یا از همدیگر ترس و وحشت دارند؛ در کل به همکاری و سازش احتیاج دارند، در صورتی که احتیاج و فقر با خدا بودن هیچ سازشی ندارد.

احتمال سوم: فرض کنید دو خدای مفروض موجودات جهان را بین خودشان تقسیم کنند و هر کدام گروهی از موجودات را مستقل خلق کند، خب اگر یکی از آن دو خدا نسبت به آفرینش مخلوقات سهم دیگری علم داشته باشد و توانایی ایجاد آنها را داشته باشد، پس باید خالق و آفریننده هم باشد و باید دو علت در یک معلول تاثیر کند، اگر قادر بر ایجاد آنها نیست، باز هم ناقص است و صلاحیت خدایی ندارد. پس این احتمال هم باطل است.

احتمال چهارم: فرض کنید یکی از دو خدا موجودی را آفرید و خدای دیگر تصمیم گرفت آن را نابود کند، اگر خدای اول می تواند از مخلوق خودش دفاع کند و از کار خدای دوم جلوگیری کند، پس خدای دوم عاجز است و خدا نخواهد بود، و اگر نمی تواند مخلوق خودش را نگهداری کند که عاجز است و خدا نخواهد بود. پس این احتمال هم باطل است.
برچسب ها : یکتایی خداوند , خداوند بی نیاز , خداوند ,
دسته بندی : خدا شناسی ,
درباره ما

زندگی به زیبایی خدا...
زندگی به زیبایی اسلام!
ایجاد کننده وبلاگ : محمدرضا اسماعیل بیگی
banner 240x200px

آمار وبلاگ

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :