تبلیغات
بوی دین

LOGO

بوی دین
زندگی به زیبایی خدا...
زندگی به زیبایی اسلام!
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px

مریم، بانویی سرآمد

"و آنگاه که فرشتگان گفتند ای مریم همانا خدا تو را برگزیده و پاک ساخته و بر همه زنان جهان برتری داده است. ای مریم مطیع پروردگار خویش باش و سجده کن و همراه با آنان که در رکوع اند رکوع کن." 42 تا 43 آل عمران

 

پدرش عمران، از دنیا رفته بود که او به دنیا آمد. قبل از تولدش، مادر او با خدای خود عهد کرده بود که اگر فرزندش پسر بود او را به خدمت در بیت المقدس بگمارد. اما پس از تولد مریم، مادرش با خود فکر کرد که یک دختر چگونه می تواند در بیت المقدس خدمت کند، چرا که تا آن زمان رسم نبوده که دختری خدمتگزار بیت المقدس باشد. اما مریم، به خواست خداوند، توانست مقیم و مجاور آن معبد عظیم شود. او از همان جوانی، چنان شیطان و خیالات شیطان را از خود دور کرده بود که دلش، مانند آینه ای درخشان، جلوه گاه تابش نور خدا شده بود. و بیش از رشد جسمانی اش، از لحاظ روحی و معنوی رشد می کرد. چنان پاکدامن و مومن بود که زبان زد همه مردم روزگار خود شده بود. خداوند در قرآن حضرت مریم (س) را به گیاهی تعبیر می کند که خودش پرورش داده است.

سرانجام مادر مریم، مریم را به بیت المقدس می برد و آنجا، همه بزرگان و شخصیت های روحانی که دوست داشتند که او را سرپرستی کنند، با هم به اختلاف افتادند، به همین دلیل تصمیم به قرعه کشی گرفتند که البته قرعه به نام حضرت زکریا افتاد و او سرپرستی مریم (س) را به عهده گرفت.

بعد ها خداوند مریم (س) را به آوردن پسری مژده داد که نامش عیسی و لقبش مسیح است. عیسی به معنی کسی که زنده می ماند و مسیح به معنی مبارک است. عیسایی که در دنیا و آخرت آبرومند و ارجمند، و از مقربان و نزدیکان خداوند است، عیسایی که برای هدایت بنی اسراییل می آید. از همان ابتدا ولادت حضرت عیسی (ع) معجزه بود، چرا که مریم ازدواج نکرده بود و عیسی پدری نداشت. چنانچه در قرآن هم گفته شده که مثل عیسی، مانند مثل آدم است که خدا او را از خاک آفرید و سپس به او گفت موجود شو و او به وجود آمد. اما باز هم قوم بنی اسراییل از روی نادانی، ابتدا به مریم تهمت ناپاکی زدند، و پس از معجزه حضرت عیسی که در روز اول تولدش به سخن آمد و ناپاکی مادرش و به حق بودن خودش را ثابت کرد، باز هم جهالت به سراغشان آمد و او را پسر خدا خواندند، گفتند اگر عیسی پدر ندارد، پس حتما پدر او خداوند است، در حالی که خداوند خودش در قرآن گفته که بی همتا و یکتاست و نه فرزندی دارد و نه خود فرزند کسی است.

عیسی (ع)، زاییده همان مریم پاک و نجیب و پاکدامن است که برخلاف نظر برخی، پوشش خود را به طور کامل رعایت می کرد. آنچنان پاک و دلش روشن بود و پرورش یافته بود، که خداوند خود از میوه های بهشتی برای او در زمین می فرستاد.
برچسب ها : حضرت مریم , زن از دیدگاه غرب , بانوی سرآمد , زن در اسلام ,
دسته بندی : ادیان ,
درباره ما

زندگی به زیبایی خدا...
زندگی به زیبایی اسلام!
ایجاد کننده وبلاگ : محمدرضا اسماعیل بیگی
banner 240x200px

آمار وبلاگ

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :