تبلیغات
بوی دین

LOGO

بوی دین
زندگی به زیبایی خدا...
زندگی به زیبایی اسلام!
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px

خدا یکی است؟

"اوست خدایی که جز او هیچ معبودی نسیت، همان فرمانروای پاک، سالم از هر عیب و نقص، ایمنی بخش، چیره و مسلط، شکست ناپذیر، جبران کننده، شایسته بزرگی و عظمت است. خدا از آنچه شریک او قرار می دهند منزه است". 23 حشر

 

خدا یکی است و هیچ شریکی ندارد. تمام جهان آفرینش و همه موجودات و کائنات را خدای یکتا آفریده. من با بیان چند دلیل ثابت می کنم که خدا یکی است و این خدای واحد به هیچ کمکی احتیاج ندارد:

فرض کنید که به جای یک خدا، دو یا چند خدا وجود داشت، اگر این طور بود، یکی از موارد زیر اتفاق می افتاد:

احتمال اول: این که هر یک از آن دو خدا، به طور مستقل موجودات را می آفریدند، یعنی هر موجودی دو مرتبه آفریده می شد، خب با کمی تامل باطل بودن این فرض ثابت می شود، چرا که هر موجودی بیش از یک بار نمی تواند وجود داشته باشد و بعد از این که خدا به او هستی داد، ممکن نیست عامل دیگری نیز به او هستی ببخشد.

احتمال دوم: این که آن دو خدا با همکاری و کمک یکدیگر، موجودات را آفریده باشند به طوری که هر موجودی مخلوق دو خدا باشد، خب اگر همکاری آن دو خدا از روی نقص و احتیاج باشد و بدون کمک یکدیگر از آفریدن عاجز باشند، پس دیگر خدا نیستند، چون نقص و احتیاج با خدا بودن سازگار نیست. اگر گفته شود که هر یک از آن دو خدا می تواند به تنهایی جهان را خلق کند ولی در عین حال با هم سازش می کنند و با تعاون همدیگر موجودات را خلق می کنند، مانند چند نفر که می خواهند سنگی را بلند کنند، در حالی که هر یک از آنان به تنهایی می تواند سنگ را بلند کند، پس یا می خواهند نیروی کمتری مصرف کنند، یا می خواهند از مخالفت دیگری در امان بمانند، یا از همدیگر ترس و وحشت دارند؛ در کل به همکاری و سازش احتیاج دارند، در صورتی که احتیاج و فقر با خدا بودن هیچ سازشی ندارد.

احتمال سوم: فرض کنید دو خدای مفروض موجودات جهان را بین خودشان تقسیم کنند و هر کدام گروهی از موجودات را مستقل خلق کند، خب اگر یکی از آن دو خدا نسبت به آفرینش مخلوقات سهم دیگری علم داشته باشد و توانایی ایجاد آنها را داشته باشد، پس باید خالق و آفریننده هم باشد و باید دو علت در یک معلول تاثیر کند، اگر قادر بر ایجاد آنها نیست، باز هم ناقص است و صلاحیت خدایی ندارد. پس این احتمال هم باطل است.

احتمال چهارم: فرض کنید یکی از دو خدا موجودی را آفرید و خدای دیگر تصمیم گرفت آن را نابود کند، اگر خدای اول می تواند از مخلوق خودش دفاع کند و از کار خدای دوم جلوگیری کند، پس خدای دوم عاجز است و خدا نخواهد بود، و اگر نمی تواند مخلوق خودش را نگهداری کند که عاجز است و خدا نخواهد بود. پس این احتمال هم باطل است.
برچسب ها : یکتایی خداوند , خداوند بی نیاز , خداوند ,
دسته بندی : خدا شناسی ,

من کجا هستم؟

"پروردگار شما آن خدایی است که آسمان ها و زمین را در شش روز خلق کرد آنگاه به خلقت عرش پرداخت روز را به پرده شب پوشاند که با شتاب در پی آن پوید و خورشید و ماه و ستارگان به امر او مسخر گردید آگاه باشید که ملک آفرینش خاص خداست و حکم نافذ فرمان اوست که منزه و بلند مرتبه و آفریننده عالمیان است". 54 اعراف

 

در هر شهر یا روستایی، و در هر کشوری که زندگی می کنید، نهایتا ساکن کره ی خاکی زمین هستید. سیاره ای که با سرعت بسیار زیاد در حال چرخیدن به دور خورشید است. اگر حدود 6 دقیقه ی نوری (حدود 150000000 کیلومتر) از زمین دور شویم، به خورشید می رسیم، ستاره ای نسبتا کوچک با قطر 1390000 کیلومتر که بدون وجود آن، ما در زمین قادر به زندگی و ادامه حیات نخواهیم بود. اگر حدود 100 برابر فاصله ی زمین تا خورشید (حدود یک ساعت نوری) از خورشید دور شویم، و همه سیاره هایی که به دور آن می چرخند را جا بگذاریم، به جایی می رسیم که خورشید دیگر، بزرگ و درخشان به نظر نمی رسد، جایی که تقریبا می شود گفت، انتهای این منظومه خورشیدی است. باز هم به حرکت خود ادامه می دهیم و صد ها سال نوری از خورشید دور می شویم، و ستاره های دیگر مانند خورشید با سیاره هایشان را جا می گذاریم، آنقدر دور شده ایم که دیگر خورشید ما، در میان میلیون ها ستاره ی بزرگ و کوچک، گم شده است و یکی از کوچک ترین ستاره های این آسمان پرستاره به شمار می آید، ستاره هایی که به مجموعه ی همه ی آنها کهکشان راه شیری می گوییم. صدها سال نوری دیگر حرکت می کنیم و از این کهکشان خارج می شویم، و باز هم میلیون ها سال نوری دور می شویم. دیگر ستاره ای در آسمان نمی بینیم، و آن کهکشان با حدود 6 میلیارد ستاره اش که به به دورش می چرخند را فقط مانند یک نقطه در آسمان می بینیم. همانطور که دور می شویم، کهکشان های دیگر با ستاره هایشان را می بینیم که کهکشان ما در برابر آن کهکشان ها بسیار کوچک و ناچیز است. میلیارد ها سال نوری دیگر دور می شویم و همه ی این کهکشان ها را که به آن مجموعه کهکشان می گوییم را جا می گذاریم، آنقدر جا می گذاریم که آن مجموعه کهکشان را مانند یک دایره کوچک می بینیم. میلیارد ها و بیلیون ها سال نوری دیگر دور می شویم و مجموعه های کهکشانی دیگر را هم پشت سر می گذاریم و باز هم دور می شویم...!!! به نظر شمااگر بیلیون ها سال نوری دیگر دور شوید، چه می بینید؟! بشر تا کنون توانسته این مقدار از آسمان را بشناسد، آن هم با هزار تخمین و فرضیه.

چه کسی می تواند چنین جهانی را با چنین عظمت و نظمی بدون هیچ گونه خلل و مشکلی بیافریند؟

آیا این ها همه، نشانه هایی از وجود خدای بی همتا نیست؟
برچسب ها : جهان آفرینش , جایگاه انسان در جهان , زمین , خورشید , منظومه شمسی , کهکشان راه شیریف کهکشان ها , آسمان , نشانه های خداوند , قدرت خدا ,
دسته بندی : خدا شناسی ,

سلام

به نام خداوند بخشنده مهربان

ستایش مخصوص خداوندی است که پروردگار جهانیان است2 (خدایی که) بخشنده و مهربان است3 (خداوندی که) صاحب روز جزاست4 پروردگارا، تنها تو را می پرستم و تنها از تو یاری می جویم5 ما را به راه راست هدایت فرما6 راه کسانی که به آنها نعمت دادی، نه راه کسانی که بر آنها خشم فرمودی و نه راه گمراهان7.
دسته بندی : حرف های من ,
درباره ما

زندگی به زیبایی خدا...
زندگی به زیبایی اسلام!
ایجاد کننده وبلاگ : محمدرضا اسماعیل بیگی
banner 240x200px

آمار وبلاگ

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :